top of page

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata 2013-ban hallgatói tervpályázatot hirdetett a Pécsi Lakatfal bővítésére. A helyszín, forma, és elhelyezési mód szabadon válaszható, viszont az anyag (koracél) kötött volt. A pályázatot egy tárgy (Művészeti rajz 2.) keretein belül és szabadidőmben dolgoztam ki. A pályázatról Bachmann Erzsébettel konzultáltam. A pályázatra közel 15 ötlettel foglalkoztam egyszerre, de végül ezt dolgoztam ki és ennek köszönhetem az első helyezést. A kivitelezésben és engedélyezési eljárásban Németh István nyújtott nagy segítséget.

 

Koncepciómat tekintve fontosnak éreztem, hogy a lakatfal, valamilyen új, izgalmasabb formábban értelmeződjön újra, mint egy egyszerű kerítés vagy fal. Ez mellett fontos volt a kivitelezhetőség is, így anyaghasználatában egyszerű fém pálcák/rudak összehegesztésével kivitelezhető a terv.

Lakatfal

Lakatfal

 Térinstalláció

Pécs, Sétatér

18 m2

 

2013 – Ma 2. szemeszter

Pályázat

 

egyéni munka

 

 

építészeti tervezés

 látványtervezés

(szabadkézi)

 

megvalósult 2013

 

nincs

Projekt neve:

Funkció:

Hely:

Terület:

 

Tervezés éve:

Tervezés helye:

 

Tervezés menete:

 

Egyéni folyamatok:

 

 

 

Státusz:

 

Makett foto:

Itt megtalálhatók a rajzok és képek eredeti méretben.

Egy olyan területet választottam, ami az önkormányzat tulajdonában van, így nem merül fel az a probléma, mint a már meglévő lakatfalnál, miszerint nem az önkormányzat tulajdona az az épület, amihez kapcsolódik, így előfordulhat, hogy tulajdonos váltásnál elbontásra kerül a szóban forgó kerítés. Ez a terület közvetlen vizuális kapcsolatban áll mindkét korábbi lakatfallal, és egy tengelyre van felfűzve velük.

 

Ugyan közel helyezkednek el egymáshoz a korábbi lakatfalakkal, de tömegalkotásában mégis eltérő a koncepcióm. Egy oszlop erdőt szerettem volna létrehozni, ami lehetőséget biztosít számtalan lakat felhelyezésére. Térképzését tekintve olyan területen kívántam elhelyezni, ahol számolni kell északkeleti irányú forgalommal, de nem vészesen sokkal, így lehetősége nyílik a sétatérről északra tartó embereknek, hogy keresztülhaladjanak az oszlop erdőn, míg a jelentősebb nyugat keleti forgalmat, vagy az itt tartandó rendezvényeket nem gátolja a közlekedésben.

 

Ez a fajta térképzés lehetővé teszi „eldugott” izgalmas terek létrejöttét (a felkerülő lakatok sűrűsödésével), ha valaki egy fokkal intimebben szeretné kezelni az általa felaggatott lakatot.

 

A pálcákat egy-egy egységben háromszög alakban helyezném el a tetejükön összehegesztve, így gátolva azt, hogy a lakatokat illetéktelenek leszedhessék. A kivitelezés során a statika megerősítés végett hasonló összekötő elemek kerültek elhelyezésre különböző magasságokban a pálcák között. Alaprajzi viszonyukat tekintve két féle egységben, háromszögletű elrendezésben osztottam ki a pálcákat. Magasságukat tekintve három magassági egység van, amelyeknek a legmagasabb pálcái 170, 200 és 230 cm-esek. Minden egységen belül a három pálca magassága között 10-10cm különbség van.

bottom of page