top of page

A mesterképzés első szemeszterében a gyakorlatba kellett átültetnünk az alapképzésen műemlékvédelemről tanult tudásunkat. Ezt a tervet Kutyifa Ágnessel közösen terveztük,  a Műemlékvédelem ma tárgy keretein belül Kovács-Andor Krisztián konzulens segítségével.

 

Feladatunk a Kővágószőlősön található római kori villa és sir kamra állagmegóvás, és bemutatása volt. Mi ezt egy bejárható védőépülettel kívántuk megoldani. A sir kamra Hajnóczi Gyula által tervezett védőépületét jelenlegi rossz állapota miatt, felújítanánk az eredetihez közeli állapotba, annyi változtatással, hogy az alsó szint bejárhatóságát megszüntetnénk, így még nagyobb hangsúlyt fektetve az ott még fellelhető emlékek megóvására, és a felső nyolcszögletű kukucskálót, egy nagyobb négyszögletes üveg födémre cserélnénk. Ez az üveg födém biztosítani a felső szint jobb bejárhatóságát, és megakadályozná a vandalizmust, szemetelést, a lenti szint felé. A nyolcszögletű formát esztétikai okok miatt változtatnák egyszerűbbre.

 

 

Kővágószőlős

Kővágószőlős

Római kori villa (műemlék védelem)

Kővágószőlős

1650 m2

 

2013 – Ma 1. szemeszter

Pte Pmmik – Építőművészet Ma

csoportmunka

 

 

analízis

környezet tervezés

építészeti tervezés

 látványtervezés (szabadkézi)

fiktív

 

nincs

Projekt neve:

Funkció:

Hely:

Terület:

 

 

Tervezés éve:

Tervezés helye:

 

Tervezés menete:

 

Egyéni folyamatok:

 

 

 

 

Státusz:

 

Makett foto:

Itt megtalálhatók a rajzok és képek eredeti méretben.

A villa állagmegóvásának érdekében, egy komplex védőépületet terveztünk a romok fölé. Kutatások és tanulmányok alapján igyekeztünk visszaidézni a hajdani vélt formát, és tekintettel lenni arra, hogy az ásatások még korántsem fejeződtek be, könnyen bontható és bővíthető szerkezetekben és megoldásokban gondolkoztunk. A falakat mind két oldalról üveg határolná (néhol sima, néhol homokfújt), így védve vannak a száraz és nedves deflációtól, és többek között vandalizmustól is. Ezzel a megoldással igyekeztünk minél több fényt juttatni a tömegbe, és áthidalni azt a problémát, hogy nem tudjuk a nyílászárók eredeti helyét. A talaj a feltételezett funkcióktól függően különböző méretű és /vagy színű bazalt zúzalékkal lenne leterítve, ami szintén könnyen cserélhető a jövőbeli plusz információk függvényében. A feltételezett eredeti bejárat lenne, a komplexum bejárata is, és a feltételezett gazdasági bejáratról a falak színjével egy magasságban lenne egy mozgáskorlátozott bejárat is. A mozgáskorlátozottak így be tudnák járni az épület egy bizonyos százalékát a falak fölött eltartott üveg födémen. Az épület tető fedésében rheinzink kapna helyet. Tekintve az anyaghasználatot igyekeztünk a Hajnóczi féle védőépületet visszaidézni, ezzel is emléket állítva neki.

 

A fogadóépületünk anyaghasználata teljesen eltérő a védőépületekétől, így téve különbséget a funkciók között. Forma képzését tekintve, egy egyszerű kubus fél nyeregtetővel, ami a déli homlokzat felé lejt, lehetővé téve Creaton Photovoltaik modul alkalmazását, ami fedezné a mini komplexum energiaigényét. Négy koedukált, mozgássérültek álltál is használható mosdó kapott helyet a tömegben. Ez mellett egy kicsi üzlethelyiség, ahol az idelátogatók tudnak vásárolni némi hideg ételt, üdítőt és kávét. Ugyan ebben a helyiségben helyet kapott egy „szuvenír bolt” is. Az üzlethelyiséghez közvetlenül kapcsolódik egy hidegkonyha, a hozzá szükséges helyiségekkel és raktárral.

 

A parkolás a fogadó épülettel szemben elhelyezett parkolókban oldható meg. Esetleges buszforgalomra gondolván, úgy lett kialakítva a parkoló, hogy mint parkolni, mint megfordulni meg tudjon egy átlagos busz.

bottom of page