
Ezek a tervek a mesterképzés harmadik szemeszterében (2013-ben) készült Vass Enikő és Iván Imola közreműködésével a Tervezés stúdió 3. – komplex tervezés és a Várostervezés tantárgyak keretein belül.
A feladat a pécsi víz völgyének feltárása, megtartandó értékeinek meghatározása és egy átfogó koncepcióval közel 1,5 millió m2 rehabilitálása és funkcióval való megtöltése. A konzulensem Hutter Ákos volt.
Adottságnak vettük az intermodális csomópont megépülését a jelenlegi busz pályaudvar mellett, így a vasútállomás jelenlegi épületének felszabadulásával is tudtunk kalkulálni. Elsősorban a rengeteg funkció mellett, amit hosszas analizálás és kutatás után gondosan választottunk meg és helyeztünk el, nagy hangsúlyt fektettünk a fenntartható közlekedésre is a koncepciónkban. A két elszakadó városrészt két tengellyel kötöttük össze, ami kertváros két oldalát (nyugati és keleti) tárja fel.
Komplex tervezés – pécsi víz völgye
Pécsi víz
Városrész
Pécs
1.500.000 m2
2013 – Ma 3. szemeszter
Pte Pmmik – Építőművészet Ma
csoport munka
analízis
koncepció alkotás
építészeti tervezés
látványtervezés
fiktív
nincs
Projekt neve:
Funkció:
Hely:
Terület:
Tervezés éve:
Tervezés helye:
Tervezés menete:
Egyéni folyamatok:
Státusz:
Makett foto:
Itt megtalálhatók a rajzok és képek eredeti méretben.





A két tengelyből számunkra az érdekesebb, az Indóház téren halad át a vasútállomás épületet alatt. A vasútállomás épületét fenntartható közlekedéshez kapcsolódó funkciókkal töltöttük meg (közlekedési múzeum, bicikli szerviz pont, bicikli kölcsönző, stb. Ez a tengely délre haladva egy szabadidős tevékenységre alkalmas rehabilitált környezetben halad tovább kertváros nyugati szegmense felé, míg északon, a Szabadság úton halad tovább. Innen kitiltottuk az autós forgalmat és egy „sétáló utcát” hoztunk létre. Úgy gondoltuk, hogy e tengely fő gépjármű forgalmát a vasút állomás generálta, ami innen kimozdítva a forgalmat is máshova helyezi át.
A siklósi úttól nyugatra illetve keletre haladva fokozatosan csökken az épület magasságunk és oldódik fel a funkció séma is. Közvetlenül a Siklósi út mellett lemezre helyezve középületeket helyeztünk el és onnan lefelé haladva a terepszint felé átváltunk fokozatosan lakó övezetbe, majd rehabilitált zöld közterekbe.
A jól működő ipari funkciókat, mint például a Dohánygyár megtartottuk és erősítettük, biztosítva számukra a terjeszkedési lehetőséget. Többek között az orvosi képzést erősítendő, az orvosi műszerek fejlesztésére is terveztünk funkciókat, illetve a Hauni számára is, mivel ők is nyíltan szerepet vállnak a pécsi fiatalok képzésében és munkahely szerzésében. Igyekeztünk munkahelyeket teremteni, de nem irracionális elvek, hanem alapos kutatás alapján.
Számos olyan funkciót is elhelyeztünk itt, ami ilyen vagy olyan okból, de a jelenlegi helyén nem működik, vagy túl kevés van az adott funkcióból Pécsen. Így került elhelyezésre itt egy piac (mivel a jelenlegi vásárcsarnokot érinti az intermodális csomópont tervezése), ami egy sokkal frekventáltabb és megközelíthetőbb helyen került kialakításra, mint a jelenlegi, illetve olyan szociális lakásokat is, amikhez jelentős méretű művelhető terület is tartozik, így ösztökélve az ott lakókat munkavégzésre és kiszolgálva a piac áru igényét.
Helyeztünk el itt idősek otthonát is, amire a szűkös létszámkorlát miatt szintén nagy az igény, illetve áthelyeztük a tűzoltó parancsnokságot is egy sokkal frekventáltabb helyre.
E mellett kialakítottunk, egy eddig hiányzó és megfelelő méretű futball stadiont is, illetve rengeteg rekreációra, sportolásra, túrázásra is alkalmas zöld területet.



