top of page

Ez a terv az alapképzés utolsó (hatodik) szemeszterében készült a diplomatervezés tárgy keretein belül. A tárgy konzulensei Rétfalvi Donát volt. A diplomatervezés helyszíne Palkonya volt. Palkonya egy igen gazdag épület állománnyal rendelkezö kis falu Villány és Pécs között. A funkció szabadon választható, így hosszas mérlegelés és analízisek és alapvetések sora után a következö funkciót és koncepciót állítottam föl.

 

Koncepció

 

Koncepciómat tekintve egy hentes üzletet szeretnék kialakítani Palkonyán. Egyrészt egy helyi kis bolt van ugyan, de délután 5-ig van nyitva, és nem is a legjobban felszerelt, másrészt a környezö falvak eltartó képessége is romlik. Ezzel a lehetöséggel Palkonya elöreléphetne, és nem kéne minden területen a környezö falvakra és városokra támaszkodnia, és eltarthatná valamilyen szinten a környezö falvakat. Így a helyi lakosok is helyben kapnának húst, ami a közélelmezés egyik legfontosabb alapanyaga, megkönnyítve életüket azzal, hogy nem egyéb településekre kell menniük, beszerezni a húst, ill. az ingázóknak se a vonaton kell azt utaztatni.

 

Hentes – Ba diplomamunka 

Hentes

Húsfeldolgozó, hentesüzlet

Palkonya, Fö u. 48.

290  m2

 

2012 – Ba 6. szemeszter

Pte Pmmik – Építömüvészet Ba

egyéni munka

 

analízis

környezet tervezés

építészeti tervezés

látványtervezés (szabadkézi)

makett

 

fiktív

 

Zöldhegyi Zoltán

Projekt neve:

Funkció:

Hely:

Terület:

 

Tervezés éve:

Tervezés helye:

Tervezés menete:

 

Egyéni folyamatok:

 

 

 

 

 

Státusz:

 

Makett foto:

Itt megtalálhatók a rajzok és képek eredeti méretben.

Plusz funkció gyanánt helyben is lehetne fogyasztani a termékeket, mint a helyi lakosok, mint az esetleges túrázók számára, akik itt pihennének meg (lásd három folyó kerékpáros túra). Másrészt a helyi fesztiválok (Nyitott pincék, Ördögkatlan) itt kapnának étkezési lehetöséget és felületet. A választott telkem elhelyezkedése miatt ez a funkció közvetlen kapcsolatban is van a malom parkkal (Ördög katlan fesztivál helyszíne) és a pincesorral, ahol ezek a fesztiválok megrendezésre kerülnek. Az étkeztetés mellett az udvar térképzése lehetövé teszi nagyobb tömegek csoportosulását, és helyet kapna az udvarban egy felület, ahol malacot, ökröt lehet sütni, illetve ez a teresedés lehetövé teszi egyéb off-proframok szervezését is a fesztiválok ideje alatt.

 

Egyéb probléma, ami megoldásért kiált, hogy a falu épített struktúrája a régi kor lenyomatát viseli, de ma nem kihasznált. Esetleg egy nem tervezendö, de ehhez az épülethez szervesen kapcsolódó létesítménybe le tudnák adni a helyi lakosok az álltaluk nevelt állatokat levágásra, valamennyi juttatás fejébe kész feldolgozott termékhez jutnának a hentes bolton keresztül, így kihasználva a régi struktúrát, megkönnyítve a helyi lakosok anyagi helyzetét, mintegy önellátó település képét elöre vetítve, és a koncepciót erösítve. Véleményem szerint egy ilyen lehetöség és maga a funkcióválasztás is erösíti a faluvédelmi programot, aminek szerves része a hagyománytisztelet, és a régi értékek megörzése.

 

Telek választás

 

Két fö szempont a telkem kiválasztásakor, az volt, hogy egyrészt elhelyezkedését tekintve kapcsolódjon a fesztiválokhoz, másrészt olyan épület álljon rajta, ami elüt a falu képétöl, és a hagyományokhoz nem illeszkedik, ebböl kifolyólag „bontandó”. Emellett szerettem volna, ha a telek nem teljesen a falu szélén van így ugyan rendezvények idején nem zavarná a lakosokat, de mégis beljebb csábítaná a turistákat a faluba, hogy így is ismerkedjenek Palkonya arculatával. 

Több telek közül végül a 48as házszámú telket választottam. Ez a telek közel helyezkedik el a fesztiválokhoz, és a vasútállomás, ill. buszmegálló között van félúton. Mivel itt kevés a munkalehetöség ezért sokan ingáznak a munkahelyükre vagy Pécsre, vagy Villányba. A többség ezt vonattal teszi, így hazafelé menet útba esik nekik a hentesbolt, hogy megvegyék a húst a hétvégi fözéshez.

 

A telekben van akkora lejtés, hogy egy szint eltolást lehetövé tegyen. Egy meglévö mezögazdasági út húzódik a végében, melyet meghosszabbítva a malompark felett lyukadunk ki a föútra, így megoldva az áru szállítás és hulladék elszállítás problémáját. Másrészt ez a megoldás lehetöséget nyit a koncepcióban említett teresedésre a telek végében melyhez így egy külön út vezet a pincéktöl és a malom parktól. Felvetödik a kérdés, hogy az itteni rendezvényeket nem zavarja-e az üzlet áru feltöltése. A válasz nem, mivel helyet kapott egy viszonylag nagy hütökamra az alsószinten, ahol a fél állatokat tárolják, így biztosítva azt, hogy a boltot elég legyen hetente feltölteni.

Egyéb fontos érv a telek mellett, hogy az utcafront É-ra néz, így kerülhet a kirakat az utcafrontra, és ideális szórt fényhez is jut.

 

Funkció kapcsolatok kialakítása

 

A konzulensem felhívta a figyelmemet egy magyarországi kisléptékü, szintén falusi hentes boltra Nagyigmándon, ami felkutatásával hasznos információkhoz jutottam a funkciók kapcsolata és helyigényei kapcsán.

Az utcafrontra került a hétköznapi használatra szánt üzlethelyiség, ami magába foglal egy árusító felület, egy kirakatot, és helyben fogyasztási lehetöséghez is teret ad. Az alsó szinten kapott helyet a hütéshez tartozó gépészet, mivel itt könnyebb elérni a megfelelö hangszigetelési követelményeket, és itt kapott helyet a fél állat hütö kamra is, mivel innen megoldható a feltöltés. Innen egy teherlift segítségével jut fel a fél ill. negyed állat a keresztbe forduló tömegbe, ahol a feldolgozás történik.

Egy nagy légtérben helyeztem el a csontozás, ill. feldolgozás felületeit. Ehhez a térhez szervesen kapcsolódik a füstölés tere, ill. a másik irányból a sütés, készáru hütés és raktározás felületei, és terei. A hosszanti tömegben végig futó folyosó lehetövé teszi, hogy könnyen a raktározás helyére jusson az áru onnan pedig elérhetö közelségbe legyen az árusítás pultjától.

A raktárok és a vásárló tér között helyet kapott a személyzet ellátásához szükséges, mosdó, zuhanyzó és öltözö, és egy iroda, és emellett egy fedett szabadtéri rész, ahol szintén fogyaszthatja az ember az itt megvásárolt termékeket. A fedett szabadtéri rész a telek elülsö részében elhelyezkedö udvarra nyit, ahol szintén burkol felületek, és bútorok állnak rendelkezésre a fogyasztáshoz.

 

Tömegalakítás:

 

A megfelelö helyigények elérése és a használhatóság figyelembevételével a faluképében több helyen jelenlévö megoldást választottam. Az oldal határon álló hosszanti tömeg végén van egy meröleges tömeg, ami lezárja az épületet. Ez a tömeg hidalja át a telek lejtéséböl adódó szintkülönbséget is. Mivel ez szervesen kapcsolódik a telek aljában létrejött teresedéssel, itt kapott helyet a fesztiválok kiszolgálására alkalmas árusító felület, és a föút használhatóságát fenntartandóan itt kapott helyet a szerviz útról való árufeltöltés is a hosszanti tömeg aljában.

A két tömeg el van tartva egymástól egy ponton, így lehetövé téve a telek elsö és hátsó része közötti kapcsolatot és közlekedést. Tetö szerkezetét tekintve a tömeg a faluképében megfigyelhetö nyeregtetös megoldást kapta közel 45 fokos dölésszöggel. A „tetötér” nincs elválasztva a földszinttö, tehát az így kialakuló terek minden egységben kihasználásra kerültek vagy a tárolás felületeit vagy a nagyobb, kényelmesebb légteret szolgálva. Fontos szempont volt a tömegalakításnál az is, hogy a hosszanti tömegen legyen egy végigfutó oldalfolyosó, ami lehetövé teszi a funkciók megfelelö egymásra füzödését.

 

Anyaghasználat

 

A helyi védelem alatt álló lakóépületek többsége vakolt fehér épület, homlokzatdíszítésekkel és cseréptetövel.

Az én épületem egy egyszerü fehér vakolt falat kapna, amit néhol megtörne egy fa „burkolat”, lamella, ami egyrészt árnyékolná a mögötte lévö üveg felületeket, másrészt kicsit „górés” jelleget kölcsönözne az épületnek. A fa maga, egy égetett fa lenne, ami szimbolikus tartalommal bír ezzel is sugallva a mögöttes funkciót, ami a füstölés, ill. a füstölt áru raktározása, ezen felületek nem üvegezett része mögött. Az udvar burkolt felületein szintén ez a fa jelenne meg, és a szabadtéri bútorok is ebböl készülnének. Színét tekintve közel állna a feketéhez. Ugyan ebböl az anyagból készülne a tetöfedés is fazsindely formájában.

 

Belsö terek

 

A hátsó traktus belsö tere egy szigorúan technológia tér, ahol magas technológiájú terek kapnának helyet, mint a füstölö, hütö kamrák, és egy teherlift, ami feljuttatja az alsó hütöházból a fél, ill. negyed állatot. Az egészségügyi elöírásokat figyelembe véve a feldolgozás terében saválló acél felületeket kapnának a munkapadok, de az oldalukon visszaköszönne a faburkolat ezzel visszahúzva a tér hangulatát egy kicsit a többi helyiségéhez. A padló mügyanta kéregerösítésü ipari padló az ÁNTSZ elöírásait figyelembe véve. A feldolgozás és a közlekedés tereiben nagy felületü üveg felnyitások, ill. tetöablakok biztosítják a természetes fényt.

Ezzel ellentétben az árusítás tere egy sokkal kellemesebb, sok helyen faburkolatú tér. A fény fontos szerepet kapott itt, hiszen a hús eladásához elengedhetetlen feltétel a jó megvilágosítás, másrészt ez nem csak a vásárlás tere, hanem a fogyasztásé is, így mind a vásárló mind a hentes huzamosabb idöt tölt itt, ezért fontos a megfelelö atmoszféra megteremtése.

A kirakat egy fa kubusban kapott helyet, ami az árusító tér és az utca felé nyit. Ebben a kubusban többnyire füstölt ár bizonyos sürüségü és magasságú fellógatása teszi színessé a kirakatot. Ugyan ez a megoldás megfigyelhetö a pult mögött is, így biztosítva azt, hogy az apró részleteket maga a termék képezze, amit árulnak, és így tegye színessé a teret.

 

Makett

 

Anyagát tekintve 1mm es és 3mm es fehér kartont, fehér cansont és 1mm es bör pauszt használtam. A világítást 3db fehér led biztosítja. A helyszín maketten fekete cansont és réz drótot is alkalmaztam.

bottom of page