top of page

Építőművészeti kísérleti tervezés tárgyból a félévünk egy film köré épült. A konzulensem Rohoska Csaba volt. A szóban forgó film a Szárnyas fejvadász (Blade Runner). A féléves feladatunk, a filmből vett benyomások alapján egy adott tömegbe (30m*30m*100m) megalkotni egy hasonló benyomást keltő teret. Az én választott témám, a társadalom rétegződése és ennek vertikális megjelenése a jövőben. Ez egy ma is megfigyelhető jelenség, csak nem ennyire koncentráltan és nem mindenhol van jelen a világban. Inspirációs példaként szolgáltak a következő filmek: The Fifth Element, Star Wars, Dredd, Total Recall.

 

Megfigyeléseim alapján ebben a vertikális társadalomban fent jómódú, erkölcsös emberek élnek viszonylag tágas és magas technikai színvonalú terekben. Itt jelennek meg az irodák és kutatóintézetek is. Ezzel ellentétben a lent meghúzódó társadalmi réteg a gonoszt, az erkölcstelenséget és a romlottságot testesíti meg. Ezeket a tereket sok szemét, sötétség és szórakozó helyek jellemzik. A fenti fehér technológiás társadalommal ellentétben a fantázia világok nagy részében a lenti rész egy poszt apokaliptikus hely. Ezekben a terekben van igazán élet, mivel a társadalom 90%-ka itt él.

 

Blade Runner

Blade Runner

Kísérleti tér installáció

fiktív

30*30*100 m

 

2013 – Ma 2. szemeszter

Pte Pmmik – Építőművészet Ma

egyéni munka

 

 

kutató munka

építészeti tervezés

makett

prezentáció

 

megvalósult

 

Kutyifa Ágnes

Projekt neve:

Funkció:

 

Hely:

Terület:

 

Tervezés éve:

Tervezés helye:

 

Tervezés menete:

 

Egyéni folyamatok:

 

 

 

 

Státusz:

 

Makett foto:

Itt megtalálhatók a rajzok és képek eredeti méretben.

Fent letisztult, szellős terek alakulnak ki. Egyre nagyobb egybefüggő felületek és terek jelennek meg.

A lenti terek tördeltsége fölfelé haladva fokozatosan megszűnik. Felfelé haladva a tér keresztmetszete beszűkül, aztán újra kitágul. Éles határvonal rajzolódik ki a két világ között. A társadalmi hovatartozás alá-fölérendeltsége egyértelműen kirajzolódik a térben.

 

A fenti részen nagy, világos, jó minőségű életterek figyelhetőek meg. Minél feljebb haladunk, annál több irányba válik lehetségessé a közlekedés és az átlátás. (A lenti közlekedési tengelyek abszolút behatároltak.) Itt már hídszerű összekötő elemek is megjelennek. A lenti sötét struktúrával szemben itt már világos terek alakulnak ki.

 

A technológiát tekintve fent tiszta, modern formák és terek jelennek meg (fehér technológia). A lenti részen letalpaló, robusztus struktúrák figyelhetők meg, míg feljebb haladva ez a struktúra karcsúbbá, légiesebbé válik. Lent, pont ezért kevés irányba nyitott.

 

Fent egységes, rendezett és szervezett terek vannak. Fontos szerepet kap a tiszta égbolt és a természetes fény, mivel minden irányból jobban áttört, mint a lenti tömegek. A nagyobb külső áttöréseknek köszönhetően nyitott terek vannak fönt, ezzel az ott élők mentalitását is tükrözve. A lentivel ellentétben fent sokkal egyszerűbb tömegalakítás figyelhető meg.

 

Lent a sötétség és köd uralkodik, a természetes fény teljesen megszűnik. Kicsi, sötét, rossz minőségű életterek helyezkednek el lent. Minden m2 kihasznált, hiszen a társadalom 90%-a itt él. Ebből adódóan a tömegek egymás alá fölé lógnak, egymás hegyén, hátán helyezkednek el. A fent és a lent között már nincsenek átlátások. Ezzel ellentétben fent égbetörő, lebegő tárgyak és tömegek jelennek meg.

 

A lenti térszervezésre a káosz és a kaotikus jellemző. Minden csupa szemét, mivel a fenti társadalom ezt használja szemétlerakójának minden tekintetben. Szegmentált, tördelt, apró cizellált kubusok adják a tér struktúráját. Az egész egy rendezetlen, szervezetlen massza. Ezt tördelt, kis felületek és tömegek egymásra halmozásával értem el, ennek köszönhetően ugyan rendezetlen mégis sokkal bonyolultabb térstruktúra, mint a fenti.

 

Lent a fenti lebegő tömegekkel ellentétben minden a saját lábán áll, földhöz ragadott mind fizikailag mind társadalmilag. Minden cizellált és tördelt. Az itt élők a szabad terekbe "berántott" tömegekkel nyernek plusz élettereket egyfajta "teraszos" rendszerbe. Ezek a terek fizikailag és társadalmilag is zártak, így 1-2 apró sikátor jellegű nyitás kapott csak helyet kifelé.

 

A makett anyagát tekintve 3mm es kartonból és 5mm es habkartonból készült. Befoglaló méretei 30cm*30cm*100cm. A makett fotókat Kutyifa Ágnes készítette.

 

 

bottom of page