top of page

Ez a terv a mesterképzés harmadik szemeszterében (2013-ben) készült a Belsőterek építészete tantárgy keretein belül. A feladat olyan belső tér (lakás) tervezése, ami minimális alapterületen a lehető legnagyobb komfort mellett biztosít lakhatást két fő részére. Rendelkezésünkre bocsájtottak egy bútor listát, aminek mindenképp elhelyezésre kell kerülni ebben a térben. Az elhelyezendő bútorok listája: 2db 90*200-as fekhely, 1db asztal, 2db szék, 1db 60*60-as munkafelület, 1db 60*60-as szekrény, 1db mosogató, 1db tűzhely (sütő és főzőlap), 2db 60*60*200-as szekrény, 1db zuhanyzó, 1db Wc, 1db mosdó, 1db hűtő és 1db mosógép. A konzulensem Szösz Klaudia volt.

Minimál alapterület

7m2

Lakás

fiktív

7 m2

 

2013 – Ma 3. szemeszter

Pte Pmmik – Építőművészet Ma

 

egyéni munka

 

 

analízis

építészeti tervezés

látványtervezés(szabadkézi)

makett

 

fiktív

 

Zöldhegyi Zoltán

 

Projekt neve:

Funkció:

Hely:

Terület:

 

Tervezés éve:

Tervezés helye:

 

Tervezés menete:

 

Egyéni folyamatok:

 

 

 

 

Státusz:

 

Makett foto:

Itt megtalálhatók a rajzok és képek eredeti méretben.

Koncepciómat tekintve, sokkal inkább az alapterület szűkítését tűztem ki végcélul mintsem a komfort megteremtését. Végeredményében, szerintem egy abszolút élhető teret sikerült kialakítanom, egy olyan sorolható rendszerben, ami lehetővé teszi többlakásos társasházak tervezését e blokkokat alapul véve. Több kezdeti koncepció elvetése után döntöttem a jelenlegi mellett, aminek a minimális alapterületen és a sorolhatóságon kívül egyik legfőbb erénye, hogy ellentétben a többi csoporttársam koncepciójával én egy szintes lakásban gondolkodtam (nem kétszintesben vagy galériásban).

 

Igyekeztem minél többet a fent említett bútorokból összekombinálni és átértelmezni. Így az „emeletes” ágyam az alsó szinten magába foglal egy fekhelyet, ami alatt elhelyezésre került egy a nagy szekrények közül és még maradt 30*60*200 hely az ágyneműtárolás megoldására is „bónuszként” és a felső szinten került elhelyezésre a másik fekhely. A két fekhely egy teleszkópos technikával van összekötve, illetve a felső ágy forgatható a tengelye körül, így megfordítva és lenyitva asztallappá alakul, amihez az alsó ágy szolgáltatja az ülőfelületet is (így elégítve ki a két szék igényét), illetve így az emeletes ágy akár franciaággyá is alakítható. Ez mellett a komplex bútor mellett került elhelyezésre egy mosogató, ami magába foglalja a 60*60-as kisszekrényt is és rendelkezik egy a mosogató tetejére lenyitható munkafelülettel is. A víz vételi lehetőség továbbra is lehetséges és a főzési munkafolyamatot is kielégíti, hiszen az alapanyagok megtisztítása után a lenyitott munkafelületen elő lehet készíteni mindent majd a mögötte lévő tűzhelyen megfőzni az ételt. Miután végeztünk felnyitjuk a munkafelületet és a mosásra váró edényeket már el is lehet helyezni ismét a mosogatóban. A 90cm széles ágy traktust követve e mögött a bútor mögött is marad 30cm hely, amit egy felfelé kihúzható „bónusz” edényszárítóval töltöttem ki.

 

A vizesblokkban egyfajta liftrendszert alakítottam ki. Legfelül a zuhanytálca helyezkedik el, ami alatt egy kis hűtő és a mosógép kapott helyet. Ezt a traktust „letolva az alsó szomszédhoz” be tudunk lépni a padlósíkba kerülő zuhanytálcán keresztül a fürdőben, ahol elhelyezésre került a Wc kagyló és egy a falból lenyíló kézmosó. Ha a hűtőre vagy a mosógépre van szükségünk, akkor „felhúzzuk az említett traktust a szomszédtól”, így téve hozzáférhetővé e funkciókat. Ez a fürdőszoba blokk tengelyesen tükrözve kerül elhelyezésre az egymás feletti blokkokba, így a szomszéd Wc-je fölött kialakított hüvelybe csúszik be a mi mosógép és hűtő traktusunk. Az utolsó szükséges bútordarab a fürdő mellé a bejárathoz lett elhelyezve. Az eredetileg 60*60*200as szekrényt átkalibráltam 40*90*200-as szekrényre, mert így illeszkedett a fennmaradó helybe.

 

A lift rendszer és az emeletes ágy magassági helyigényéből következően a tűzhely felett egy szintén „bónusz” polcrendszer elhelyezésére is maradt hely.

bottom of page